Tarptautinės moterų asociacijos dėmėsys – krūties vėžio diagnostikos skatinimui
- Titulinis
- Naujienos
Krūties vėžys – viena labiausiai paplitusių onkologinių ligų Lietuvoje.Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija, organizuojanti kovai su šia klastinga liga skirtą labdaros iniciatyvą „Sužydėjusi viltis“, Klaipėdos universiteto ligoninei (KUL) padovanojo 30 krūties žymeklių, kurie yra reikalingi šiuolaikiškai ir ankstyvai krūties vėžio diagnostikai. Vizito metu taip pat aptartas tolimesnis bendradarbiavimas ir idėjos, kurios galėtų skatinti moteris pasitikrinti dėl krūties vėžio.
Reikšminga pagalba gydytojui
Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėjo, Lietuvos onkologų chemoterapeutų draugijos pirmininko Alvydo Česo, krūties žymekliai yra tikslumo bei kokybiško tyrimo sąlyga. Šios medicininės priemonės naudojamos navikui pažymėti prieš chirurginę operaciją.
„Kai atliekame mamografijos ar echoskopijos tyrimą ir pamatome labai nedidelį įtartiną darinį, kuris dažnai siekia 2-4 mm, įtariame, jog tai gali būti ikivėžinis susirgimas arba labai ankstyva vėžio stadija. Biopsijos ar operacijos metu darinį krūtyje labai sudėtinga rasti, todėl atliekant mamografijos ar biopsijos tyrimą įvedame specialius krūties žymeklius. Jais pažymime įtartiną darinį. Žymėjimas labai svarbus tolesniam pacientės ligos sekimui vaizdiniais tyrimo metodais bei būtinas gydytojams chirurgams planuojant operacinį gydymą, nes navikinis audinys nuolat keičiasi, o kartais ir visai išnyksta. Krūties žymekliai matomi radiologinių tyrimų metu, taip pat po darinio pašalinimo atliekant echoskopiją“, – dovanotų priemonių svarbą paaiškino A. Česas.
Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė” l.e.p. direktorius prof. dr. Saulius Raugelė kartu su medikų komanda – Onkologijos ir radioterapijos klinikos vadove dr. Aista Plieskiene, Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėju A. Česu, Krūtų chirurgijos sektoriaus vedėju Donatu Petrausku dėkojo Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos narėms: Ugnei Kukliauskaitei, Aušrai Mikulytei, Erin Gainer-Grigaliūnei, Ilonai Skardinskienei bei „Roche Lietuva“ atstovams Violetai Šapokaitei ir Petrui Radzevičiui už ilgametį bendradarbiavimą, reikšmingą iniciatyvą bei paramą krūties vėžiu sergančių moterų diagnostikai ir gydymui.
Ragina pasitikrinti
A. Plieskienė ir A. Česas Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos narėms pristatė Klaipėdos universiteto ligoninės medikų krūties vėžiu sergančioms moterims taikomą šiuolaikinį gydymą. Į jį, pasak medikų, įsitraukia multidisciplininė specialistų komanda, kuri vadovaujasi kompleksiniu požiūriu ir pacientei suteikianti įvairiapusę pagalbą.
Susitikimo dalyviai apgailestavo, kad nors moterys nuo 50 iki 69 metų amžiaus turi galimybę kartą per dvejus metus dalyvauti Krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programoje, tačiau Lietuvoje tokia galimybe pasinaudojančiųjų skaičius nesiekia nė 50 proc. visų šios amžiaus grupės moterų.
Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija jau penkioliktą kartą rengia kampaniją „Sužydėjusi viltis“, skirtą krūties vėžio diagnostikai ir gydymui bei atkreipti dėmesį į krūties vėžio problematiką ir pabrėžti reguliaraus pasitikrinimo bei ankstyvos diagnostikos svarbą.
„Siekiame didinti informuotumą apie ankstyvąją krūties vėžio diagnostiką, palengvinti moterų patikrą ir rinkti lėšas medicinos reikmenims įsigyti. Visa tai didina galimybes išgydyti šią ligą. Už surinktas lėšas įgytas medicinos priemones dovanojame šalies ligoninėms, kuriose gydomas krūties vėžys. Bendradarbiaujame su ligoninėmis, savivaldybėmis ir bendraminčių organizacijomis visoje Lietuvoje. Dėkojame visiems partneriams ir rėmėjams, kurie skiria savo laiką, energiją ir lėšas mūsų kampanijai, todėl metai iš metų galime gerinti krūties vėžio gydymą“, – sakėTarptautinės Vilniaus moterų asociacijos atstovė Erin Gainer-Grigaliūnė. Labdaringa iniciatyva „Sužydėjusi viltis“ padėjo surinkti daugiau kaip 300 tūkst. eurų, už kuriuos nupirktos priemonės buvo paaukotos Lietuvos onkologinėms ligoninėms.
Kampanijos „Sužydėjusi viltis“ koordinatorė Aušra Mikulytė, domėjosi, kaip būtų galima prisidėti prie Vakarų Lietuvos regiono moterų skatinimo tikrintis ir laiku užkirsti kelią klastingai ligai.
„Lietuvoje kiekvienais metais nustatoma daugiau nei 1 600 naujų atvejų, tačiau kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo geresnės pasveikimo prognozės. Mūsų tikslas – kaip galima anksčiau užkirsti kelią ligai, diagnozuoti ankstyvas jos stadijas, kad kuo mažiau būtų pakenkta pacientei, kad ji galėtų kuo greičiau sugrįžti į kasdienį gyvenimą“, – sakė Krūtų chirurgijos sektoriaus vedėjas chirurgas Donatas Petrauskas.
Pasak specialisto, svarbu suprasti, kad Krūties vėžio ankstyvos diagnostikos programa yra ne tada, kai moterys jaučia kokius nors simptomus, sukietėjimus, guzelius, o tada, kai ji jaučiasi visiškai sveika ir jokių įtarimų net nėra. Ankstyvas vėžio nustatymas gali išgelbėti moterį nuo sunkių pasekmių, operacijų, chemoterapijų ir galų gale nuo mirties.
D. Petrauskas taip pat pastebėjo, kad dažnai moterys vengia tirtis krūtis dėl nepagrįstų baimių. „Sklando mitai apie mamografijos metu patiriamą skausmą, tačiau tyrimas nėra skausmingas, o suspaudimo metu sukeliamą diskomfortą galima sumažinti tinkamai pasiruošus. Pacientės kartais bijo sužinoti piktybinės ligos diagnozę, tačiau net 95 proc. liga gali būti pagydoma, jeigu ji diagnozuojama ankstyvos stadijos. Krūtų ligų diagnostika nuolat tobulėja“, – sakė D. Petrauskas.
Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba