
Iš stažuotės Ukrainoje grįžo pirmoji Lietuvos medikų komanda. Jie ne tik įgijo žinių darbui ekstremaliomis sąlygomis, bet ir padėjo ukrainiečių medikams. Organizuodama šias medikų komandiruotes praktinėms žinioms kaupti, Sveikatos apsaugos ministerija siekia, kad visoje Lietuvoje būtų parengta medikų grupių, galinčių dirbti ekstremaliose situacijose, krizių ar karo sąlygomis.
Dviejų savaičių stažuotėje pietryčių Ukrainoje pirmoji dirbo Klaipėdos regiono medikų komanda, kurią sudarė Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojai. Specialistai stažuotei buvo renkami savanoriškumo principu pagal jų profesines specializacijas. Medikai dirbo keliose gydymo įstaigose netoli fronto.
„Lietuvos medikai išmano ir puikiai atlieka savo darbą šalies gydymo įstaigose. Tačiau ekstremalioje situacijoje keičiasi saugumo sąlygos, reikia naujų įgūdžių, kaip pagalbą organizuoti ir teikti taktinėje aplinkoje, kai keičiasi traumų pobūdis. Lietuvos medikų komanda matė visą paciento kelią: nuo evakuacijos iki sužeistojo gydymo“, – sako sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė.
Klaipėdos universiteto ligoninė į stažuotę išleido patyrusius medikus: chirurgus, traumatologus, anesteziologus-reanimatologus.
„Mūsų medikai įgijo labai svarbios patirties, kaip organizuoti skubią medicinos pagalbą bei valdyti pacientų srautus ekstremaliomis sąlygomis. Šią patirtį jie perteiks tiek savo kolegoms ligoninėje, tiek Vakarų Lietuvos sveikatos apsaugos įstaigoms“, – sako Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius Audrius Šimaitis.
„Domėjomės ne tik traumų, sužalojimų ypatumais, mums buvo labai svarbu išgirsti, kokius organizacinius pokyčius ukrainiečiams teko atlikti: kaip sužeistasis nuo fronto linijos patenka iki gydymo įstaigos. Ukrainos medikai pabrėžė, kad mes turime įvertinti galimybes dirbti po žeme esančiose ligoninių patalpose. Gydymo įstaigos privalo tapti gana autonomiškos, turi pasirūpinti alternatyviais energijos tiekimo šaltiniais ir vandeniu“, - pasakojo iš stažuotės grįžęs gydytojas anesteziologas-reanimatologas Nerijus.
Visą medikų stažuočių procesą organizuoja Sveikatos apsaugos ministerija, o saugumu ir logistika pasirūpino nevyriausybinė organizacija „Blue/Yellow“.
„Ukraina susiduria su didžiuliu sveikatos paslaugų trūkumu, todėl bet kokia pagalba labai vertinama. Ir kartu tai yra neįkainojama galimybė gauti darbo patirties ekstremaliomis sąlygomis. Jokie mokymai nesuteiks tiek praktinių žinių, kiek jų galima pasisemti kovojančioje Ukrainoje. Labai vertiname Lietuvos medikų ryžtą padėti ukrainiečiams, ir kartu tokiu būdu stiprinti Lietuvos saugumą“, – teigia „Blue/Yellow“ bendraįkūrėjas Jonas Ohmanas.
Šiuo metu komplektuojamos medicinos personalo komandos ir iš kitų šalies regionų. Lygiagrečiai iš visos Lietuvos į stažuotes Ukrainoje vyks gydytojai traumatologai, chirurgai, anesteziologai, slaugytojai, greitosios medicinos pagalbos medikai, taip pat psichikos sveikatos specialistai, kad ekstremaliai situacijai būtų pasirengusios visos sveikatos priežiūros specialistų sektoriai: nuo skubios pagalbos, suteikiant pirmąją pagalbą priešakinėse linijose ir evakuojant pacientus, iki reabilitacijos.
Ministerijos organizuojamos Lietuvos medikų komandų stažuotės Ukrainoje prisideda prie sveikatos sistemos atsparumo stiprinimo, kuris vyksta trimis kryptimis: gerinama sveikatos sektoriaus infrastruktūra, tobulinamas teisinis reglamentavimas ir stiprinami žmogiškieji ištekliai, organizuojant mokymus ir praktines programas.
Sveikatos apsaugos ministerija numato, kad iš kiekvieno Lietuvos regiono medikų savanorių grupės vyks į stažuotes Ukrainoje. Vėliau grįžę medikai dalinsis patirtimi su kolegomis, apmokys, kaip organizuoti gydymo įstaigų ir jose dirbančio personalo darbą ekstremaliomis sąlygomis. Tokiu būdu sveikatos apsaugos sistema sustiprins parengtį ir padidins atsparumą grėsmėms.
Nuolat tobulinti sveikatos priežiūros specialistų kompetencijas ekstremaliųjų situacijų ir krizių valdymo srityje yra vienas iš Sveikatos apsaugos ministerijos prioritetų įgyvendinant devynioliktosios Vyriausybės programą.