LOR skyriaus medikų komanda dalyvavo „Innovate the ENT 2024“

2024 10 22
 LOR skyriaus medikų komanda dalyvavo  „Innovate the ENT 2024“

Gausi Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Akių, galvos ir kaklo Chirurgijos klinikos LOR skyriaus gydytojų komanda dalyvavo Respublikinėje Lietuvos otorinolaringologų konferencijoje „Innovate the ENT 2024“, vykusioje Druskininkuose.  Čia pristatytos naujausios medicinos tendencijos ir inovacijos ausų, nosies bei gerklės ligų gydyme. Įžvalgomis su kolegomis dalijosi ir pranešimus pristatė klinikos vadovas Valdas Bernotas ir gydytoja Inga Katutienė.

Konferencija programa aprėpė biomedicinos naujoves, sveikatos priežiūros paslaugų skaitmeninimą, įvairių ENT ligų diagnostiką ir gydymo būdus, taip pat bendradarbiavimą tarp medicinos ir technologijų sektorių. Dvi dienas vykusi konferencija subūrė ne tik patyrusius specialistus, bet ir jaunus gydytojus bei rezidentus.

Pasak V. Bernoto,  konferencijos formatas šiemet įtraukė ne tik įprastus mokslinius pranešimus, bet ir ideatoną – kūrybinį seminarą, kurio metu dalyviai galėjo siūlyti naujus sprendimus sveikatos priežiūros sistemai. Ši interaktyvi dalis suteikė galimybę bendradarbiauti ne tik su kitais ENT specialistais, bet ir su technologijų, rinkodaros bei dizaino sričių atstovais.

Aptarti ir abipusio balso klosčių paralyžiaus gydymo metodai. Pristatyta KUL klinikinė patirtis.

„Galime tik pasidžiaugti, kad šiuo metu laringologija, kaip ir kitos ausų, nosies ir gerklės specializacijos, sparčiai tobulėja, plečiasi atliekamų operacijų galimybės, todėl gydymas pacientams, su balso klosčių inervacijos sutrikimais, KUL yra tikrai prieinamas“, - sakė Akių, galvos ir kaklo Chirurgijos klinikos vadovas V. Bernotas.

Gydytoja otorinolaringologė Inga Katutienė  pristatė pranešimą apie abipusį balso klosčių paralyžių bei aptarė gydymo galimybes. Jį paruošė kartu su kolege Aušra Repečkienė. 

„Sutrikus balso klosčių inervacijai, gerklos tinkamai nebegali atlikti pagrindinių savo funkcijų: kvėpavimo takų apsaugos nuo maisto, skysčių patekimo į apatinius kvėpavimo takus, kvėpavimo takų praeinamumo užtikrinimo bei balso generavimo. Todėl pacientai, priklausomai nuo sutrikimo pobūdžio, gali skųstis prikimimu, kosuliu, rijimo sutrikimais, springimu, dusuliu. Kartais būklės būna labai sunkios ir reikalauja neatidėliotinos LOR pagalbos, tačiau kartais simptomai nebūna labai ryškūs, todėl eilę metų pacientai niekur nesikreipia, susitaiko, dažnai net ir nežino, kad yra gydymo metodai, galintys pagerinti jų gyvenimo kokybę“ – konferencijoje kalbėjo I. Katutienė.

Nors priežastys, sukeliančios abipusį balso klosčių paralyžių, yra įvairios, tačiau dažniausiai gerklų inervacija sutrinka po skydliaukės, kitų kaklo ir krūtinės srities operacijų, onkologinių ligų, centrinės nervų sistemos patologinių procesų. Todėl įtarus galimą balso klosčių inervacijos sutrikimą, ypač po taikyto kaklo ar krūtinės srities chirurginio gydymo, būtina ausų, nosies ir gerklės specialisto konsultacija, bei detali gerklų apžiūra videofibrolaringoskopu.

Akių, galvos ir kaklo chirurgijos klinikos vadovas V. Bernotas pristatė sėkmingai atliktą ausies paragangliomos operaciją, naudojant endoskopinį metodą. Jį specialistas naudojo retam ir sudėtingam navikui pašalinti. Šis Šis atvejis įrodo, kad pažangūs endoskopiniai metodai suteikia naujas galimybes sėkmingai gydyti retus ir sudėtingus navikus.

„Paraganglioma – tai retas, labai gerai vaskuliarizuotas, lėtai augantis nepiktybinis neuroendokrininis navikas. Ankstesni gydymo metodai, dažniausiai taikomi naudojant mikroskopą, dabar vis dažniau keičiami pažangia endoskopine chirurgija. Šis metodas leidžia geriau matyti operacinį lauką ir mažiau traumuoti minkštuosius audinius. Endoskopinė technika naudinga gydant ankstyvųjų stadijų navikus, ir galima pasiekti puikių rezultatų su minimaliu audinių pažeidimu“, – teigė gydytojas V. Bernotas.

Pasak specialisto, ausies paraganglioma dažniausiai atsiranda vidutinio amžiaus moterims, o paveldimi tik maždaug 5–10 proc. atvejų. Nors dauguma šių navikų atsiranda antinksčių srityje, vos 0,3 proc.  jų pasitaiko galvos ir kaklo srityje, o ausies paraganglioma laikoma itin reta – vienas atvejis iš 1,4 milijonų žmonių per metus.

Ausies paraganglioma dažniausiai sukelia klausos praradimą, pulsuojantį spengimą ausyse, galvos svaigimą o kai kuriais atvejais ir kraujavimą iš ausies. Nors šie navikai yra gerybiniai ir lėtai augantys, jų destruktyvumas ir sunkiai pastebimi simptomai gali sąlygoti vėlyvą diagnozavimą ir apsunkinti gydymą. Diagnozės tikslumui užtikrinti reikia detaliai išsiaiškinti nusiskjndimus ir atidžiai atlikti otoendoskopiją, įtarus paragangliomą atliekama kompiuterinė tomografija (KT) ir/ magnetinio rezonanso tomografija (MRT)“, - paaiškino V. Bernotas.

Nors dauguma galvos ir kaklo srityje esančių paragangliomų yra gerybinės, dalis jų gali tapti piktybinėmis. Atsižvelgiant į tai, kad ausies paraganglioma yra itin reta, tokių atvejų gydymas reikalauja ne tik pažangių medicinos technologijų, bet ir ilgametės gydytojų patirties. Gydytojas V. Bernotas pabrėžia, kad svarbu anksti nustatyti šį naviką ir pasirinkti tinkamą gydymo metodą.

KUL Komunikacijos tarnyba

Prenumeruoti naujienlaiškį
Susisiekite