Du donorai suteikė viltį penkiems ligoniams

2024 01 10
Du donorai suteikė viltį penkiems ligoniams

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) tampa vis aktyvesnė identifikuojant ir paruošiant potencialius donorus, o metų sandūra įprasminta nauja patirtimi – pirmą kartą ligoninės medikams teko priimti ir dirbti kartu su tarptautiniais partneriais.

Dirbo kartu su kolegomis iš Lenkijos

Paskutinėmis 2023-iųjų ir pirmosiomis šių metų dienomis KUL buvo paruošti trys potencialūs donorai.
Pasak ligoninėje veikiančio Klaipėdos regiono mirusio suaugusio žmogaus audinių ir organų donorystės paslaugų koordinavimo l.e.p. centro vadovės Dianos Palepšaitienės, medikams atlikus reikiamus medicininius tyrimus, du donorai tapo efektyviais ir suteikė viltį pasveikti penkiems sunkiai sergantiems žmonėms. Lietuvoje nesant tinkamų recipientų, dalis donorinių organų kaip neįkainojama dovana pasiekė Lenkijoje gyvenančius ligonius.
„Visi kartu – Klaipėdos universiteto ligoninės medikai, Nacionalinio transplantacijos biuro (NTB) prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai, tarptautiniai partneriai iš Nacionalinio Lenkijos transplantacijos biuro – veikėme komandiškai ir operatyviai. Mus vienijo bendras siekis – gerbti donorų artimųjų ištartą „taip“ ir pasirūpinti, kad donoriniai organai išgelbėtų kitų žmonių gyvybes. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie įsitraukė į donorystės etapus – nuo potencialaus donoro indentifikavimo iki organų ir audinių eksplantacijos”, – sakė D. Palepšaitienė.

Laukia šimtai ligonių

Iš viso per 2023-iuosius metus KUL paruošti penki potencialūs donorai, keturi iš jų – efektyvūs.
NTB duomenimis, iš viso Lietuvoje pernai budintiems koordinatoriams, užregistravus 131 pranešimą apie potencialius donorus, 71 šeima, nepaisant netekties skausmo, sutiko savo mirusio artimojo organus dovanoti transplantacijai. 54 donorai tapo efektyviais, t. y. buvo paimtas nors vienas organas ir/ar audinys transplantacijai pacientams Lietuvoje.
Iš viso praėjusiais metais buvo atlikta 450 audinių ir organų transplantacijų, suteikusių viltį pasveikti ir gyventi.
Donorų ir jų artimųjų dėka kokybiškesnio gyvenimo ir geresnės sveikatos vilties sulaukė 163 recipientai: atliktos 94 inkstų (tarp jų vienas vaikas), 6 gyvosios inkstų ir 63 ragenų transplantacijos. Net 287 audinių ir organų recipientams buvo dovanotas antras gyvenimas: atlikta 12 širdies (tarp jų vienas vaikas), 29 kepenų, 2 kasos-inkstų komplekso, 1 simultantinė kepenų-inksto transplantacija bei 243 kaulų čiulpų transplantacijos.

Šiuo metu transplantacijų laukia daugiau kaip 500 žmonių. Tame tarpe: 79 – inksto, 27 – širdies, 7 – plaučių, 2 – širdies-plaučių komplekso, 34 – kepenų, 160 – ragenų transplantacijos, 224 – kaulų čiulpų Iš jų – 34 vaikai.

Sulaukia pagalbos iš kitų šalių

Donorinių organų Lietuvoje laukiant šimtams, NTN jų ieško ir užsienyje tarptautinėje donorinių organų mainų platformoje FOEDUS, kurioje talpinami pasiūlymai arba prašymai apie donorinius organus.

Vien per praėjusius metus tarptautinių donorinių organų mainų dėka vilties gyventi ir pasveikti Lietuvoje sulaukė 7 recipientai. Iš Latvijos buvo atgabenta po 3 donorinius inkstus ir kepenis. Iš Lenkijos pasiekė viena inkstų pora.
Kartais pasitaiko atvejų, kad Lietuvoje nėra tinkamo recipiento, kuriam tiktų donorinis organas. Tokiais atvejais gerbiamas artimųjų ištartas „taip“ ir neįkainojama dovana iškeliauja į kitas ES šalis, kuriose yra tinkamas recipientas. Pernai tokios dovanos sulaukė 16 sunkiai sergančių ligonių iš Čekijos, Italijos, Lenkijos, Šveicarijos ir Vokietijos.

47 tūkst. donorystei pasakė „taip“

Lietuvoje kiekvienas asmuo nuo 18 metų gali pareikšti savo valią – pritarti organų donorystei ir pasakyti „taip“ – po mirties sutikti dovanoti savo audinius ir organus transplantacijai. Tačiau gali ir nepritarti – pasakyti „ne“. Sutikimą ar nesutikimą galima užpildyti internetu arba Nacionaliniame transplantacijos biure, per renginius, kuriuose dalyvauja biuro darbuotojai, taip pat – vaistinėse, pas šeimos gydytojus, kraujo centre.

Donorais galima tapti tik mirus vadinamąja išskirtine mirtimi – turi būti diagnozuota smegenų mirtis ligoninėje arba negrįžtamai sustojusi kraujotaka. Jei įvyksta biologinė mirtis, donoru netampama, nesvarbu, kad tam žingsniui yra duotas sutikimas. Per metus Lietuvoje miršta daugiau nei 40 000 žmonių, iš jų tokių mirčių, kai ligoninėje diagnozuojama smegenų mirtis ar negrįžtamai sustoja kraujotaka – tik apie 150.

Nors Lietuvoje yra beveik 47 tūkstančiai žmonių, išreiškusių pritarimą organų ir audinių donorystei bei užpildžiusių sutikimo formą Donoro kortelei gauti, tam turi pritarti ir mūsų artimieji. Todėl labai svarbu, kad jie žinotų apie jūsų apsisprendimą dėl organų ir audinių donorystės – skirkime laiko šiam pokalbiui, kuris kažkam gali išgelbėti gyvybę ar pagerinti gyvenimo kokybę.

KUL Komunikacijos tarnybos ir NTB inf.

Prenumeruoti naujienlaiškį
Susisiekite