Naujienos

Minint Pasaulinę AIDS dieną

2021-12-01

Šiandien minima Pasaulinė AIDS diena. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) paslaugos infekuotiems ŽIV ir sergantiems AIDS ligoniams per pandemiją buvo ir yra teikiamos, kaip ir anksčiau: "Per visą pandemijos laikotarpį sergantiems ŽIV ir AIDS ligoniams mes teikėme visas paslaugas nepertraukiamai – ambulatorines, stacionarines, atlikome tyrimus. Šiems žmonėms nebuvo sunkiau patekti pas gydytojus," - sako AIDS skyriaus vedėja vidaus ligų gydytoja Žavinta Kančauskienė. 
2020 metais KUL AIDS centre buvo gydoma 300 žmonių, o šiemet įtraukti 36 nauji, iki šiol negydyti asmenys. Į aktualius klausimus atsako KUL AIDS skyriaus vedėja vidaus ligų gydytoja Žavinta Kančauskienė.

Kaip pandemija paveikė ŽIV, AIDS diagnostiką ir gydymą? 

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje per visą pandemijos laikotarpį nepertraukiamai teikiamos paslaugos ŽIV liga sergantiems asmenims. 2021 metų vasario-kovo mėnesiais  prioritetine tvarka buvo skiepijami nuo Covid-19 Comirnaty vakcina. Šia galimybe pasinaudojo 36 proc. asmenų.

2020 m. KUL AIDS centre buvo gydoma 300 žmonių, sergančių ŽIV liga, kai šiuo metu jau gydoma 326. Naujai įtraukti į gydymą 36 asmenys. Deja, stebėta ir mirčių- 2020 m. mirė 3 asmenys, vienas jų nuo AIDS; 2021 m. - mirė 3 asmenys, visi dėl kitų priežasčių, nesusijusiu su ŽIV liga. Gydomų pacientų skaičius padidėjo dėl naujai nustatytų atvejų, grįžusių iš užsienio, kalėjimo.

Sakoma, kad ŽIV simptomų žmogus gali ir nejausti, o ar AIDS simptomus jis visada pajus? 

Tikrai taip. Todėl ši liga yra klastinga. Neramu tai, kad ŽIV liga pastaruoju metu išaiškinama pažengusioje stadijoje. Ir dažna to priežastis - laiku neatliktas ŽIV AK tyrimas. O kodėl tai uždelsiama? Dėl ko kad dar vyrauja nuomonė, kad ŽIV liga serga narkotikus vartojantys asmenys, seksualines paslaugas teikiantys asmenys ir pan. Todėl kai žiūrima į kitą visuomenės grupę - dirbančią, išsilavinusią, atsakingą, tvarkingoje šeimoje, kartais net prisibijoma pasiūlyti išsitirti dėl ŽIV. O pasirodo, kad ŽIV,,paveldėjo“ asmuo iš ankstesnių santykių, o kai ištiri dabartinį gyvenimo partnerį/ę, pasirodo ir jis/ji serga. Taip ir nusitęsia grandinė.

Negydančiam žmogui ŽIV ligą, progresuoja imunodeficitas, susergama AIDS indikatorinėmis ligomis. Šią būklę žmogus tikrai pajus. Dažniausias susirgimas Lietuvoje tai tuberkuliozė, galinti būti plaučių, kitų organų, generalizuota. Gali kartotis pneumonijos kelis kartus per metus, gali pasireikšti specifinė pneumonija, sukelta grybo - Pneumocystis jirovecii. Pastaroji pasireiškia labai išreikštu dusuliu, kartais prireikia deguonies ar net DPV. Galima limfoma- onkologinis kraujodaros organų susirgimas. Ne vienas atvejis buvo stemplės kandidozės- žmogui skauda už krūtinkaulio, negali praryti maisto. Dažnai taikant specifinį gydymą atstatomas rijimas, dingsta skausmas. Tačiau teko susidurti ir su tais atvejais, kai toli pažengę pažeidimai stemplėje ją susiaurina. Tokiais atvejai dalinai pavyko atstatyti rijimą, bužuojant stemplę.

Tačiau ligos pradžioje galima pastebėti ir lengvesnius pokyčius- seborėjinis dermatitas. Ne maža dalis pacientų dėl to lankosi pas dermatologą. Šia liga serga ir neturintys ŽIV asmenys. Kaip dažnai rekomenduojamas ŽIV tyrimas? Renkant anamnezę gana dažnai išsiaiškinama kad sirgo juostine pūsleline. Ar dažnai atliekami tyrimai šiems asmenims dėl ŽIV?

Visi suprantame, kad nė viena liga žmogus nėra patenkintas. Tačiau ŽIV sukeltos ligos atveju taikant šiuolaikinį gydymą, gaunami puikūs rezultatai, žmonės gyvena pilnavertį gyvenimą, atitolina nuo invalidizacijos. 2020 m. stebėtos 3 nėščios moterys, sergančios ŽIV liga, šiais metais-4.

Kaip pasikeitė ŽIV, AIDS gydymas per kelis dešimtmečius? 

Pirmas vaistas ŽIV ligai gydyti –Zidovudinas, buvo pradėtas gydymui JAV. Tuo metu buvo skiriamas jis vienas. Vėliau atlikti tyrimai parodė, kad gydymas efektyvus skiriant triterapiją, t.y. 3 veikliąsias medžiagas, kurios blokuotų viruso fermentus įvairiuose jo dauginimosi etapuose. Taip buvo pasiektas didelis perversmas medicinoje.

2004 m. gegužės mėn. Lietuvoje buvo patvirtinta ŽIV ligos gydymo metodika, kurios pagrindu dabar atliekami keitimai, atsiradus naujiems preparatams ar gydymo schemoms.

Pagrindinės vaistų grupės yra 4 - nukleozidiniai ir nenukleozidiniai atvirkštinės transkriptazės inhibitoriai, proteazių inhibitoriai, integrazių inhibitoriai. Kita grupė- vadinama įėjimo inhibitoriais. Vienas iš preparatų buvo pasirodęs Lietuvoje, tačiau didesnio palaikymo nesulaukė dėl sudėtingos ištyrimo tvarkos prieš skiriant šį preaparatą. Tarptautinėje Europos ŽIV/AIDS konferencijoje 2021-10, buvo pristatytas vėl kuriamas naujas įėjimo inhibitorius. Galbūt jis duos teigiamus rezultatus gydant pacientus su žemu CD4 rodikliu.

Kaip pasakyčiau vienu sakiniu apie gydymo pasikeitimą - darbo pradžioje (1995 m.) skyrėme tai, ką gaudavome iš labdaros, o dabar gydymą parenkame individualiai, atliekant molekulinius tyrimus, ŽIV atsparumo vaistams tyrimą, nustačius imunologinę būklę. Dėl ko ir gydymo rezultatai būna geri, jei dirbame komandoje su pacientu.

Ar šiais laikais AIDS yra visiškai vaistais kontroliuojama liga?

Gydomi pacientai gyvena ilgai ir nejusdami ligos išraiškos. Mano praktikoje yra pacientas, kuriam liga nustatyta 1997 m. (24 m.). Liga yra nepagydoma, tačiau taikant šiuolaikinį gydymą, kuris prieinamas visiems Lietuvos piliečiams, sergantiems ŽIV liga, gaunama remisija, viruso dauginimasis sustabdomas, dėl ko nepažeidžiama/atsistato imuninė sistema. Kas leidžia išvengti AIDS situacijos. Norėčiau pasakyti, kad ir nustačius ŽIV ligą AIDS stadijoje, gaunami taip pat geri gydymo rezultatai. Šioje situacijoje ypač svarbus paciento suvokimas, kad gydymas tęsis visą laiką, net ir esant gerai savijautai ir geriems tyrimo rezultatams. Savo pacientams visada sakau, kad pas mane turi ateiti ne kada yra blogai, o kad nebūtų blogai. Deja, pasitaiko atvejų, kai pacientai pasiekę puikius gydymo rezultatus, nutraukia gydymą, paklausę artimųjų, draugų rekomendacijų. Liga tada grįžta ir dažnai su didesniu ,,trenksmu“, nei pradžioje.

Negydomų pacientų gyvenimo trukmė priklauso nuo gretutinių ligų, žalingų įpročių, kuriems esant ŽIV liga progresuoja greičiau.

PSO tikslas 2030 m. - 90-90-90, t.y. 90 proc. žmonių žinotų savo ŽIV statusą, 90 proc. gautų gydymą, 90 proc. būtų virusologinis atsakas.

Anksčiau būdavo sakoma, kad AIDS – narkomanų, prostitučių liga. Koks dabar yra tas sergančiojo COVID-19 paveikslas?  

Paveikslas labai pasikeitęs. Nuo 2013 m. naujai nustatytų ŽIV liga sergančių asmenų tarpe vyrauja lytinis užsikrėtimo kelias. Pandemijos metu turėjau tik vieną naują ŽIV atvejį narkotikus vartojančiam asmeniui.

Anksčiau Klaipėda išsiskirdavo visoje Lietuvoje pagal sergančiųjų AIDS skaičių. Kaip yra dabar? Apskritai, sergančiųjų šiomis ligomis daugėja, mažėja ar jų skaičius lieka pastovus? 

Pagal naujų atvejų skaičių pirmauja Vilnius- 2020 m. nustatyti 44 nauji ŽIV atvejai, Klaipėdos apskrityje – 16.

Tačiau neramina tai, kad 1/3-iui žmonių nustatoma ŽIV ligos diagnozė vėlyvoje stadijoje.

Atgal